Rodzaje programów - Program TV - Muzyka i koncerty | ABC-lp3
1 2
 

Rodzaje programów - Program TV

Reklama i marketing Rozróżniamy trzy rodzaje programów telewizji w zależności od funkcji jakie one spełniają a mianowicie: programy informacyjne, programy oświatowe oraz programy rozrywkowe. Programy informacyjne są skierowane do najszerszej rzeszy telewidzów. Publicystyka tych programów może być przyrównana do książek o tematyce publicystycznej, filmy wyświetlane w tym paśmie przypominają książki o tematyce dokumentalnej. Do najpopularniejszych programów informacyjnych można zaliczyć Wiadomości, Teleexpress, Dziennik TV24 a wśród wiadomości kulturalnych na uwagę zasługuje Magazyn Kulturalny. Programy oświatowe mają swe odpowiedniki w literaturze popularnonaukowej oraz filmach oświatowych. Tego rodzaju programy propagują na przykład zdrowe życie (Twój lekarz), popularyzujące zdobycze współczesnej techniki i nauki (Sonda) , propagujące na przykład oświatę rolniczą (Agrobiznes), kursy języków obcych, wykłady dla studentów na różne tematy. Programy rozrywkowe to najczęściej różnego rodzaju konkursy (Familjada, Jaka to melodia), filmy pełnometrażowe, teatr telewizji.

W jaki sposób i jak długo będzie nasze dziecko oglądało telewizję powinno zależeć tylko od rodziców. Dzieci uczą się swych zachowań przez naśladownictwo od najmłodszych lat. Żadne dziecko nie uzależnia się od programów TV z dnia na dzień a proces ten najczęściej trwa latami. Rodzice najczęściej nie zdają sobie sprawy że wychowują przyszłego maniaka programów telewizyjnych. Niekiedy z braku czasu, braku ochoty na zajmowanie się dziećmi, własnej wygody sadzają dziecko przed telewizorem i ono tam tkwi przez wiele godzin bo po prostu nie ma pomysłu na to co robić lub jak się zabawić. Programy telewizyjne powinny kształtować postawę młodego człowieka wobec świata tak się niekiedy nie dzieje szczególnie w momentach gdy zamiast pozytywów wzorcuje się postawy negatywne. Rodzice powinni kontrolować jakie programy TV oglądane są przez pociechy, ile czasu spędzają przed ekranem telewizora, czy oglądają programy przeznaczone dla nich. Zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem nie sprzyja zdrowiu fizycznemu ani prawidłowemu rozwojowi psychicznemu.

Młody człowiek dwudziestego pierwszego wieku rozwija się nie tylko pod wpływem rodziny, różnych grup społecznych, szkoły ale również pod wpływem środków masowego przekazu jakim jest telewizja. Telewizja to dla wielu telewidzów okno na świat które podporządkowuje sobie nie tylko rozkład dnia poszczególnych członków rodziny ale morze zaburzać jego układ przez przyciąganie na wiele godzin uwagi całej rodziny lub tylko niektórych jego członków. Dorastające dzieci właśnie w programach TV szukają dla siebie drogi, wytłumaczenia jak żyć, gotowych wskazówek a ponieważ niekiedy wzorce są nieodpowiednie dla wieku małego widza to wtedy efekty widzimy na ulicach. Zresztą spośród wielu sposobów na spędzanie wolnego czasu programy TV sa najłatwiejszym sposobem na zabicie wolnego czasu. Dość liczna grupa młodzieży dzieli swój czas pomiędzy szkołę, komputer i telewizję tak że brakuje czasu na życie towarzyskie, zajęcia sportowe i inne przyjemności. Dorośli powinni dzieciom i młodzieży pomóc w wyborze odpowiednich programów TV i konsekwentnie przestrzegać tego co wolno i czego nie wolno oglądać.

Tagi: program,rodzina,telewizja | Lista plików strony