D Sides - Muzyka - Muzyka i koncerty | ABC-lp3
1 2
 

D Sides - Muzyka

Reklama i marketing D Sides to zmiskowane wydawnictwo zespołu Gorillaz. Każdy fan muzyki wie, że Gorillaz to zespół tylko z nazwy, ponieważ jest całkowicie fikcyjny, wykreowany tylko na ekrane. Stworzył go muzyczny geniusz Damon Albarn wraz ze swoim przyjacielem odpowiedzialnym za postaci, które sam rysował. Ich wspólne wydawnictwo pod tytułem "D-Sides" to zbiór najciekawszych singli, jakie dotychczas zagrali, i ich zmiksowane wersje. Trzeba przyznać, że jak niezawsze Albarnowi wychodzi tworzenie muzyki i jej wydawanie bez względu na jakość, to ta płyta jest całkiem udana. Albarna często krytykuje się za to, że wydaje wszystkie swoje produkcje bez opamiętania, na lewo i prawo. To nie zawsze pomaga z tego względu, że nawet geniusz ma swoje gorsze dni. I tak często jest w jego przypadku. Ale ta płyta należy zdecydowanie do najlepszych w jego dorobku, poza "Demon Days" i innych, na przykład pierwszej "Gorillaz". Jednak jak wiadomo, przejdzie ona bez większego echa z tego względu, że jest to wydanie niszowe, zarezerwowane właśnie albo dla fanów tego wirtualnego zespołu, albo dla ludzi, którzy lubią dźwięki nie z tej ziemi.

Jak wiadomo jeden z podziałów muzyki dzieli ją na muzykę rozrywkową, muzykę ludową oraz muzykę poważną. Te dwie pierwsze tworzone są w celach masowych, natomiast przyjęło się, że muzyka poważna tworzona jest w celu artystycznym. Na muzykę poważna składają się tylko i wyłącznie gatunki stworzone do słuchania, czyli takie jak symfonia, fuga czy koncert. Do muzyki poważnej nie można zaliczyć gatunków takich jak polonez czy walc. Dzieje się tak dlatego, że są to gatunki do tańczenia. A zatem do muzyki poważnej można zaliczać tylko te gatunki, które nie są tworzone w celu rozrywkowym, ani do słuchania dla przyjemności. Jednak tak naprawdę podział muzyki na muzykę poważną i na muzykę rozrywkową jest trochę fałszywy. A mianowicie tak na dobrą sprawę każdy gatunek muzyczny może być jednocześnie tworzony w celu komercyjnym, ale również w celu obrzędowym. Zresztą tak było od początku dziejów - była muzyka słuchana dla przyjemności oraz muzyka tworzona obrzędowo. A zatem to pokazuje, że podział muzyki jest raczej nieformalny.

Reggae jest to styl muzyczny, który wywodzi się z Jamajki. Tak naprawdę rozwinął się wówczas jak Jamajka odzyskała niepodległość. Muzyka reggae jest bardzo charakterystyczna. A mianowicie cechuje się tym, że muzycy ją tworzący używają jednego rytmu, na którym to powstaje nawet do kilkudziesięciu wersji wokalnych piosenki. Muzyka reggae nie jest muzyką nastawioną na bycie popularną. Raczej jest tworzona po to, by mogła być oryginalna i nietuzinkowa. A skąd nazwa reggae? Otóż jest kilka hipotez na to. Jedna z nich mówi, że słowo reggae pochodzi od nazwy plemienia mieszkającego nad jeziorem Tanganika. Inna znów mówi o tym, że słowo reggae jest pewną wersją słowa streggae, co oznacza w slangu kingstońskim prostytutkę. Znany muzyk - Bob Marley twierdził natomiast, że słowo to ma źródło hiszpańskie i oznacza króla muzyki. Kolejna wersja zrozumienia tego słowa mówi o hipotezie, że słowo reggae to nic innego jak opis rytmu. Niektórzy uważali bowiem, że słowo to oznacza nierówny rytm oraz zmysłowe, oryginalne brzmienie.

Tagi: gatunek,podział,płyta | Lista plików strony